Kalbi Duran Öğrenciye Hastanemizde Kalp Pili Takıldı

Üniversiteye gitmek üzere evinden çıkan Ender Ceylan isimli öğrenci Milli Egemenlik Bulvarı üzerinde birden yere yığıldı. Ceylan'ın yere yığıldığını gören çevredeki vatandaşlar durumu 112 Acil Sağlık Ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri Ceylan'a ulaştığında kalbinin durduğunu tespit etmesi üzerine hastayı ambulansa alıp hastaneye ulaştırana kadar kalp masajı yaptıkları öğrenildi.Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Aciline yetiştirilen Ceylan'ın duran kalbi sağlık ekipleri tarafından yarım saat sonra yeniden çalıştırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Ceylan'a kalp pili takıldı.

Üniversite öğrencisi Ender Ceylan'ın durumunu haber alan Erzincan AK Parti Milletvekili Sebahattin Karakelle, Ender Ceylan'ı hastanede ziyaret ederek, durumunu Başbakan Binali Yıldırıma aktardı. Başbakan Yıldırım ise Ender Ceylan'a kalp pili takılmadan önce kendisini telefon ile arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kardiyoloji Bölümü Doç. Dr. Eftal Murat Bakırcı ise Ender Ceylan'ın sağlığına ilişkin yaptığı açıklamada; "22 yaşındaki Ender Ceylan hastanemizin acil servisine şuuru kapalı olarak getirildi. Acil servisteki sağlık ekipleri tarafından gerekli müdahaleler yapıldı. Hastanın ilk muayenesinde eko kardiyografi yaptık hastamıza. Doğuştan kalp duvarlarında bir kalınlaşma olduğunu tespit ettik. "Hipertrofik Kardiyomiyopati" adını verdiğimiz kalıtsal bir kalp hastalığını olduğunu tespit ettik hastamızda. Hastamıza şok cihazı taktık. Şok cihazı hastanın normal hayatını devam ettirirken, kalbinde herhangi bir ritim bozukluğu gerçekleşirse bu şok cihazı bu ritim bozukluğunu tespit ediyor ve kalbin içinden şoklama yapıyor. Buda ritim bozukluğunu düzeltiyor. İnşallah yarında taburcu edeceğiz." diye konuştu.

kdo01

kdo02

kdo03